WIEN
VÍDEŇ IMPERIÁLNÍ
Ukážu vám nejpřepychovější budovy na jednom z nejznámnějších bulvárů světa.
Protáhnu vás císřskými zahradami, pozvu na Sachrův dort a na návštěvu největší grafické sbírky na světě.
Navštívíme rakouskou katedrálu číslo 1 a taky kostel, kde se vdávala Marie Terezie, Marie Antoinetta nebo Sissi.
Vezmu vás na návštěvu k Mozartovým, nahlédneme k lipicánům, podíváme se na Vídeň římských legionářů, protáhnu vás sídlem habsburských císařů a českých králů a ukážu, kde jsou společně s několika olomouckými knížecími biskupy a arcibiskupy uloženi k věčnému spánku.
Na závěr ještě poodhalíme roušku Šifry mistra Leonarda.
VÍDEŇ CÍSAŘSKÁ
U příležitosti 100. výročí úmrtí císaře Františka Josefa I.
Na ose Schönbrunn (narození, úmrtí), Hofburg (život a váda), Augustinerkirche (svatba), Stephansdom (smuteční ceremoniál), Kaisergruft (pohřeb) si připomeneme nejdelší vládu mezi rakouskými panovníky a českými králi.
Zjistěte, jaký byl jako panovník, manžel, otec a dědeček. Jaký byl jeho vztah k ženám, k rodině nebo k dětem.
Poznejte, jak vypadal jeho běžný pracovní den, jak se nejraději oblékal, nebo jak vypadal poslední den jeho života. Dozvíte se také, kde se nachází kočár, kterým se vydal na svou poslední cestu, jak probíhal habsburský pohřební ceremoniál nebo i to, jak se proměnila Vídeň za jeho dlouhého života a vlády.
VÍDEŇ HUDEBNÍ
Světové hlavní město hudby.
Nenajdete žádné jiné město, které by se mohlo ve své historii pochlubit tak vysokou koncentrací slavných hudebníků a významných hudebních skladatelů.
Pojďte se podívat, kde žil Gustav Mahler, kde se usídlil a kam nakonec pochovali proslulého Benátčana Antonia Vivaldiho, zjistěte důvod častých výměn adres Ludwiga van Beethovena, podívejte se, kam chodil na kávu Franz Lehár, navštivte bydliště Johannese Brahmse, Josepha Haydna a Johanna Strausse, objevte, kde jste ve Vídni mohli narazit na Antonína Dvořáka a kde se hrály slavné operety olomouckého rodáka Leo Falla.
A nemůžeme zapomenout ani na Wolfganga Amadea Mozarta. Ukážu vám, kde složil Figarovu svatbu, kde Únos ze serailu a kde se seznámil se svou nastávající; uvidíte i místo jeho svatby, úmrtí a velmi skromného pohřbu, ovšem dozvíte se také, kde skonal jeho velký konkurent Antonio Salieri.
VÍDEŇ SECESNÍ
Art nouveau, Modern Style, Stile Floreale, secese, Jugendstill.
Připomeňte si zdánlivě bezstarostnou atmosféru přelomu 19. a 20. století a tvůrčí vzpouru mladých umělců, protestujících proti opakování slohů dávno minulých, což demonstrovali svým "odtržením" - tedy secesí.
Z Gustava a Ernsta Klimtových, Franze Matsche, Kolomana Mosera, Josefa Marii Olbricha nebo Otty Wagnera se stali spolutvůrci posledního univerzálního, výtvarného, mezinárodního slohu, jejichž dílo si v ulicích Vídně připomeneme, stejně jako fenomén Wiener Werkstätte, jejichž podílníkem a později vlastnikem byl olomoucký bankéř Otto Primavesi.
VÍDEŇ BAROKNÍ
Vídeň se po třicetileté válce stala důležitým ohniskem evropského baroka. Vypravte se zpátky do éry oblých křivek, zdobnosti, dekorativnosti, hravosti, buclatých andílků, dynamických soch, štukového a zlatého dekoru, do doby Leopolda I., jeho synů Josefa a Karla a vnučky Marie Terezie. Nechte se vtáhnout do světa imperiální elegance, kterou tvořili Johann Bernhard Fischer von Erlach se synem Josephem Emanuelem, Johann Lukas von Hildebrandt, Giovanni Pietro Tencalla, Domenico Martinelli nebo Filiberto Lucchese nejen pro císařský dvůr, ale i pro slovnutné rody Lobkowitzů, Schwarzenbergů nebo Harrachů, o jejichž reprezentativní paláce se postarali.
VÍDEŇ ČESKÁ
Co je pravdy na tvrzení, že Češi postavili Vídeň...?
Něco na tom bude, minimálně díky odkazu architektů a stavitelů Antona Pilgrama, Josefa Hlávky nebo Jakoba Gartnera. Kromě jejich staveb a realizací Vám ukážu, kde se nachází český národní kostel, místo, kde se ve Vídni vyřizovaly české dvorské záležitosti, kde jako vládce rakouských zemí sídlil Přemysl Otakar II. nebo kde bylo vystavováno jeho tělo po nešťastné bitvě na Moravském poli.
Dozvíte se, kde se narodila Božena Němcová, kde studoval Josef Ressel, kde bydlel Tomáš Masaryk nebo kde Hugo Haas.
Nezapomeneme ovšem ani na takové osobnosti, jakými byli Gustav Mahler, Sigmund Freud, Adolf Loos, František Palacký nebo Jan Josef Václav hrabě Radecký z Radče.
VÍDEŇSKÁ RINGSTRASSE
Ne každá uliční třída je v učebnicích architektury, ne každá se stala legendou.
Vydejte se po stopách překotného vývoje architektury druhé poloviny 19. století bulvárem, který měl být symbolem modernizace, liberalizace a emancipace tehdejší společnosti.
Seznamte se s příběhy, souvisejícími se vznikem a provozem budov parlamentu, nové radnice, univerzity, kostela Votiv Kirche, hotelu Imperial a spousty dalších ikonických staveb velikánů architektury, mezi něž patří Gottfried Semper, Carl von Hasenauer, Eduard van der Nüll, August Sicard von Sicardsburg, Theophil Hansen, Otto Wagner, Josef Hlávka, Jakob Gartner, Friedrich von Schmidt nebo Heinrich von Ferstel.
SLAVNÍ VÍDŇANÉ V PÁNU
Originální procházka po vídeňském ústředním hřbitově v roce 145. výročí jeho založení. 1874-2019
Zavzpomínejte mj. na nesmrtelného krále valčíků Johanna Strausse a jeho profesní kolegy Ludwiga van Beethovena, Franze Schuberta nebo Johanese Brahmse. Přibližte se slavným architektům Theofilu Hansenovi, Aloisi Negrellimu, autoru vídeňské opery van der Nüllovi, projektantu brněnského divadla Hermannu Helmerovi nebo brněnskému rodákovi Adolfu Loosovi. Zjistěte, kde je pochován cestovatel Emil Holub, olomoucký kunsthistorik Rudolf von Eitelberger, vědec Anton Schrötter nebo herečka a podporovatelka vídeňské secese Eugenia „Mäda“ Primavesi a nechte si ukázat i čestné hroby rakouských prezidentů, z nichž mnozí pocházeli z Moravy, na Moravě působili nebo měli moravské předky.