SALZBURG
SALZBURG ARCIBISKUPSKÝ
Salzburg se může pyšnit jedním z nejstarších biskupství severně od Alp, což nakonec ve středověku vyústilo ve fakt, že město se stalo centrem církevního státu s arcibiskupem, coby světským vládcem, v čele.
A že se tu děly věci...
Povyprávím Vám o osudech hříšného arcibiskupa Wolfa Dietricha von Reittenau a jeho palácovém dárku pro milenku a matku jeho dětí, ukážu Vám nejstarší biskupské sídlo u sv. Petra, nejstarší klášter v německy mluvících zemích, neunikne nám Stará rezidence přebudovaná arcibiskupem Harrachem, univerzita založená arcibiskupem Parisem Lodronem, nebo největší barokní kašna Zaalpí zřízená pro arcibiskupa Guidobalda hraběte Thuna.
Vzhlédneme k pevnosti Hohensazburg iniciované arcibiskupem Gebhardem von Helfenstein, uděláme průhled nejstarším silniční tunel v Rakousku, objednaným arcibiskupem Sigmundem Christophem von Schrattenbach a zavedu Vás také do majestátního salzburského dómu i jeho krypty, kde jsou arcibiskupové pohřbeni, včetně bývalého olomouckého knížecího biskupa Jakuba Arnošta hraběte
z Liechtensteina-Castelcornu.
MOZARTŮV SALZBURG
Jsou v Evropě desítky měst, která jsou nejrůznějším způsobem spojena s Wolfgangem Amadeem Mozartem. Ale existuje jen jedno jediné, které pro něj hrálo nejzásadnější roli a kde prožil asi třetinu svého žívota. Jeho rodný Sazburg.
Nechte si ukázat všechna místa, spojená s životem zázračného dítěte i jeho rodinných příslušníků.
Navštivte oba domy, v nichž Mozartovi bydleli, podívejte se na křtitelnici, která se stala nástrojem jeho první svátosti, zjistěte, kde se odehrálo jeho první veřejné vystoupení nebo kde byl i s otcem zaměstnán a vkročte také
na hřbitov Sebastianfriedhof, kde je pochována velká část jeho nejblížších.
Nezapomeneme ovšem ani na další stránky hudební historie města a osobnosti, které jsou do nich vepsány, jako např. Heinrich Biber, Michael Haydn nebo Herbert von Karajan.
SALZBURG ANTICKÝ
Dlouhé dějiny Salzburgu mají své kořeny už s koncem prvního století před Kristem, kdy v rámci římské kolonizace vzniká nová provincie Noricum s osadou Iuvavum, jíž se za císaře Claudia dostalo udělení městský práv. Vzniklo tedy Municipium Claudium Iuvavum - antický předchůdce dnešního Solnohradu.
Vydejte se pátrat, kde a jak předchůci současných Salzburčanů žili.
Zjistěte, kde stál důležitý most spojující obě části řekou rozděleného města, kde se tyčil chrám zasvěcený bohu léčitelstvé Asklépiovi nebo kde se nacházely luxusní domy městské honorace, často vybavené i horkovzdušným topením.
Ukážu Vám také, kde jsou k vidění antické archeologické nálazy, a to včetně unikátních mozaik, vzniknuvších už ve 3. století.
SALZBURSKÉ OSOBNOSTI
I když zůstávají ve stínu velkého Amadea, také jejich osudy se na delší, kratší, či naprosto epizodní dobu spojily s městem na řece Salzach.
Připomeňte si tedy v autentických lokacích fyzika a matematika Chirstiana Doplera s jeho českými a slovenskými vzpomínkami, výhnamného rakouského básníka Georga Trakla nebo zakladatele moderní medicíny Paracelsa. Ukážu vám, kde žil, i místo jeho poslední odpočinku, stejně jako hrob geneálního barokního architekta Santina Solariho. Prozradím Vám, co měl se Salzburgem společného Albert Einstein, kde byste ve městě svého času narazili na řeckého krále Ottu I. nebo rakouskou císařovnu Carolinu Augustu, hudebního skladatele Franze Schuberta, nebo přírodovědce Alexandra Humboldta.
A jestlipak víte, kde strávila poslední etapu svého života kontroverzní česká herečka Lída Baarová?
SALZBURG ŽIDOVSKÝ
Židovská historie města se začíná psát ve 12. století, a podobně jako ve zbytku Evropy, je provázena celou řadou dramatických událostí a zvratů v podobě pogromů a vyhánění.
Vypravte se po stopách prvního židovského osídlení, nejstršího městského templu, kamenů zmizelých - Stolpersteine a také celé řady významných osobností. Dozvíte se, čím je se Salzburgem spojen zakladatel sionistického hnutí Theodor Herzl a slavný divadelní režisér Max Reinhardt nebo kde žil spisovatel Stefan Zweig.
Ukážu vám, kde salzburští židé provozovali taharu, kde se skrývá současná synagoga nebo objasním, jak zapadá do židovské historie města katolická katedrála sv. Ruperta a Virgila.
THE SOUND OF THE MUSIC
Když se v roce 1965 dostal do kin americký hudební film The Sound of the Music, okamžitě se stal celosvětovém hitem. Do čela pozornosti katapultoval mladičkou Julii Andrews, coby řádovou novicku Marii, proměňující se ve zpívající a tančící vychovatelku 7 dětí ovdovělého a poněkud suchopárného a pedantistického kapitána von Trappa, ztvárněného Christopherem Plummerem.
Ze Salzburgu - místa natáčení - se díky tomu stalo doslova poutní místo.
Ani po 50 letech hvězda muzikálu, oceněného pěti Oscary, neupadá a do města přivádí tisíce zahraničních turistů.
Proto si i vy projděte slavné filmové lokace, jako např. benediktinské opatství Nonnberg, Rezidenční náměstí, fontánu Pferdeschwemme nebo zahrady zámku Mirabell, kde Maria s dětmi zpívala slavné 'Do-Re-Mi'.
...příběhy v souvislostech.