LONDON

 

 
 
 
VÍDEŃ IMPERIÁLNÍ
 
Ukážu vám nejpřepychovější budovy na jednom z nejznámnějších bulvárů světa.
Protáhnu vás císřskými zahradami, pozvu na Sachrův dort a na návšětvu největší grafické sbírky na světě.
Navštívíme rakouskou katedrálu číslo 1 a taky kostel, kde se vdávala Marie Terezie, Marie Antoinetta nebo Sissi.
Vezmu vás na návštěvu k Mozartovým, nahlédneme k lipicánům, podíváme se na Vídeň římských legionářů, protáhnu vás sídlem habsburských císařů a českých králů a ukážu, kde jsou společně s několika olomouckými biskupy a arcibiskupy uloženi k věčnému spánku.
Na závěr ještě poodhalíme roušku Šifry mistra Leonarda. 
 
 
VÍDEŇ CÍSAŘSKÁ
 
U příležitosti 100. výročí úmrtí císaře Františka Josefa I.
 
Na ose Schönbrunn (narození, úmrtí), Hofburg (život a váda), Augustinerkirche (svatba), Stephansdom (smuteční ceremoniál), Kaisergruft (pohřeb) si připomeneme nejdelší vlády mezi rakouskými panovníky a českými králi.
Zjistěte, jaký byl jako panovník, manžel, otec a dědeček. Jaký byl jeho vztah k ženám, k rodině nebo k dětem.
Poznejte, jak vypadal jeho běžný pracovní den, jak se nejraději oblékal, nebo jak vypadal poslední den jeho života. Dozvíte se také, kde se nachází kočár, kterým se vydal na svou poslední cestu, jak probíhal habsburský pohřební ceremoniál nebo i to, jak se proměnila Vídeň za jeho dlouhého života a vlády.
 
 
 
VÍDEŃ HUDEBNÍ
Světové hlavní město hudby.
 
(Těžko najdetedete) Nenajdete žádné jiné město, které by se mohlo ve své historii pochlubit tak vysokou koncentrací slavných hudebníků a významných hudebních skladatelů.
 
Pojďte se podívat, kde žil Gustav Mahler, kde se usídlil a kam nakonec pochovali proslulého Benátčana Antonia Vivaldiho, zjistěte důvod častých výměn adres Ludwiga van Beethovena,
 
podívejte se, kam chodil na kávu Franz Lehár,  
 
kde složil Figarovu svatbu, kde Únos ze Serailu a kde se seznámil se svou nastávající; uvidíte i místo jeho svatby, úmrtí a velmi skromného pohřbu, ovšem dozvíte se také, kde skonal jeho velký konkurent Antonio Salieri.  
   
 
 
VÍDEŇ SECESNÍ
 
Art nouveau, Modern Style, Stile Floreale, secese, Jugendstill.  
 
Připomeňte si zdánlivě bezstarostnou atmosféru přelomu 19. a 20. století a tvůrčí vzpouru mladých umělců, protestujících proti opakování slohů dávno minulých, což demonstrovali svým "odtržením" - tedy secesí.
Z Gustava a Ernsta Klimtových, Franze Matsche, Kolomana Mosera, Josefa Marii Olbricha nebo Otty Wagnera se stali spolutvůrci posledního univerzálního, výtvarného, mezinárodního slohu, jejichž dílo si v ulicích Vídně připomeneme, stejně jako fenomén Wiener Werkstätte, jejichž podílníkem a později vlastnikem byl olomoucký bankéř Otto Primavesi. 
 
 
 
 
VÍDEŃ BAROKNÍ
 
Vídeň se po třicetileté válce stala důležitým ohniskem evropského baroka. Vypravte se zpátky do éry oblých křivek, zdobnosti, dekorativnosti, hravosti, buclatých andílků, dynamických soch, štukového a zlatého dekoru, do doby Leopolda I., jeho synů Josefa a Karla a vnučky Marie Terezie. Nechte se vtáhnout do světa imperiální elegance, kterou tvořili Johann Bernhard Fischer von Erlach se synem Josephem Emanuelem, Johann Lukas von Hildebrandt, Giovanni Pietro Tencala, Domenico martinelli nebo Filiberto Lucchese nejen pro císařský dvůr, ale i pro slovnutné rody Lobkowitzů, Scharzenbergů nebo Harrachů, o jejichž reprezentativní paláce se postarali. 
 
 
 
 
VÍDEŃ ČESKÁ
 
Co je pravdy na tvrzení, že Češi postavili Vídeň...? 
 
Něco na tom bude, minimálně díky odkazu architektů a stavitelů Antona Pilgrama, Josefa Hlávky nebo Jakoba Gartnera. Kromě jejich staveb a realizací Vám ukážu, kde se nachází český národní kostel, místo, kde se ve Vídni vyřizovaly české dvorské záležitosti, kde jako vládce rakouských zemí sídlil Přemysl Otakar II. nebo kde bylo vystavováno jeho tělo po nešťastné bitvě na Moravském poli.
Dozvíte se, kde se narodila Božena Němcová, kde studoval Josef Ressel, kde bydlel Tomáš Masaryk nebo kde Hugo Haas.
Nezapomeneme ovšem ani na takové osobnosti, jakými byli Gustav Mahler, Sigmund Freud, Adolf Loos, František Palacký nebo Jan Josef Václav hrabě Radecký z Radče.
 
 
VÍDEŃSKÁ RINGSTRASSE
 
Ne každá uliční třída je v učebnicích architektury, ne každá se stala legendou.
 
Vydejte se po stopách překotného vývoje architektury druhé poloviny 19. století bulvárem, který měl být symbolem modernizace, liberalizace a emancipace tehdejší společnosti.
Seznamte se s příběhy, souvisejícími se vznikem a provozem budov parlamentu, nové radnice, univerzity, kostela Votiv Kirche, hotelu Imperial a spousty dalších ikonických staveb velikánů architektury, mezi něž patři Gottfried Semper, Carl von Hasenauer,  Eduard van der Nüll, August Sicard von Sicardsburg, Theophil Hansen, Otto Wagner, Josef Hlávka, Jakob Gartner, Friedrich von Schmidt nebo Heinrich von Ferstel.

LONDÝNSKÝ IKONY  

 

Není víc ikonické město na světě, než Londýn. Typické telefonní budky, poštovní schránky, taxíky, metro, patrové autobusy, beefeateři, královští gardisté a spousty dalších a pak pochopitelně ikonické stavby a místa, která Vám rozhodně ukážu. 

Těšit se můžete na Houses of Parliament, Westminster Abbey, premiérskou Downing Street, National Gallery, náměstí Trafalgar, Leicester a Piccadily Square, tržnici Covent Garden, Scotland Yard, vyhlídkové kolo London Eye, divadelní West End, Shakespearovo divadlo The Globe, Oxo Tower, muzeum umění Tate Modern nebo most Tower Bridge. 

 

 

LONDON ROYAL 

 

Nechte na sebe dýchnout sílu britské monarchistické tradice, která se svými 1100 lety patří k nejstarším na světě.

Prožijte téměř tři hodiny ve stopách anglických a britských monarchů a poznejte místa, která jsou s nimi neoddělitelně spjená.

Zažijte ceremoniál střídání královské gardy před Buckinghamským palácem, zjistěte, kde bydlí nebo v historii bydleli příslušníci královské rodiny a kde a kdy byste je mohli spatřit na vlastní oči.

Nechte si přiblížit staleté tradice, zvyky, rituály, ceremoniály a obřady, jejich původ, souvislosti a pravidla, která pevně kotví ostrovní monarchii.

God Save the Queen! 

 

 

LONDON MODERN 

 

Těžko budete v Evropě hledat jiné velkoměsto, které se rozrůstá, vyvíjí a neustále proměňuje svoji tvář tak dynamickým a odvážným zůsobem, jak tomu je v případě britského hlavního města.

Pojďte si projít současný Londýn ve stínu stovek jeřábů, pomáhajících vytvořit nové dominanty postmoderní hi-tech architektury. 

Ukážu Vám ikony modrny v londýnském City a na Southbank, jakými jsou mj. dnes už legendární Gherkin, Walkie Talkie nebo the Shard, ovšem vzmu Vás také do Docklands do oblasti kolem Canary Wharf, abyste se mohli seznámit i realizacmei takových architektonických es, jakými jsou Renzo Piano, Norman Foster, Ken Shuttleworth, Rafael Vinoly Beceiro nebo César Pelli. 

 

 

LONDÝN ANTICKÝ 

 

Londinium - antické město založené Římany v roce 43 za panování císaře Claudia.

Přesně to byl předchůdce dnešní metropole Spojeného království. I když je to už skoro 2000 let, stále můžeme narazit na jeho zmatatelné pozůstatky tu více, tu méně viditelné, jindy zase na první pohled skryté oku obyvatele nebo návštěvníka Londýna.

Pojďte se podívat, kde se Londinium nacházelo. Ukážu Vám, kde mělo tórum, praetorium, amfiteátr nebo lázně.

Zapátrejte po antickém opevnění, setkejte se tváří v tvář s císařem Trajánem a projděte se také po nejstarším londýnském mostě.

 

 

LONDÝN SHERLOCKA HOLMESE 

 

Kdo se v Londýně ještě nějakým způsobem nesetkal se Sherlockem Holmesem, ten jako by v britském hlavním městě ani nebyl.

Jestli se to týká i Vás, pojďte to napravit a vydejte se se mnou na místo činu. I když pochopitelně jich bude mnohem víc, abytse mohli být na stopě nejslavnějšího detektiva všech dob.

Nejen že Vás vezmu do Baker Street, kde Sherlock bydlel, ale zavedu Vás i na místa zmiňovaná v jeho příbězích a dokonce i na místa, která jsou v Londýně přímo spojená s jeho duchovním otcem - spisovatelem A. C. Doylem.

 

 

CHECK CZECH LONDON 

 

Nechte si ukázat český Londýn.
Ano, i takový existuje a představuje odkaz a otisk českých osobností.
Ukážu Vám, kde žila a kde je pohřbena anglická královna Anna česká nebo česká královna Alžběta Stuartovna. Vezmu Vás na místa londýnského exilu prezidentů Beneše a Masaryka, představíme si nezměrné zásluhy o Londýn rytce Václava Hollara nebo československým letců RAF za 2. světové války a mimo jiného Vás seznámím s architektonickými realizacemi našich špičkových architektů Evy Jiřičné, Jana Kaplického nebo Vladimíra Mašinského. 

 

 

LONDÝNSKÉ KRÁLOVSKÉ PARKY 

 

Unikněte z víru tepajícího osmimilionového velkoměsta do oáz klidu, pohody a zeleně. Projděte nejvýznamnější lonýnské královské parky, jejichž historie sahá až do 16. století, kdy nejstarší z nich začal zakládat excentrický král Jindřich VIII. Tudor. 

Poznejte Hyde Park a jeho legendární Speaker´s Corner, oblouk Marble Arch, Serpentinové jezero nebo památník princezny Diany. 

Nechte se osvěžit pohodou St. James´s Park s jeho jezerem a dvěma ostrovy, kde můžete potkat legendární královské hejno pelikánů. 

Okouzlí Vás také Regent´s park s otevřenými loukami se zahradami, jezerem s volavkami, vodopádem, mešitou neblo londýnskou zoologickou zahradou.  

 

 

LONDÝN AUTOBUSEM 

 

Jedinečný pohhled na Londýn se naskýtá z horní paluby legendárního městského patrového autobusu. legendou legend je typ Routemaster, který brázdil ulice britské metoropole plných 51 let, než byl roku 2005 definitivně vyřazen z běžného provozu.

Naštěstí nezmizel úplně a pro návštěvníky města je k dispozici na lince 15 mezi Trafalgar Square a Towerem. 

Nastupte na palubu a nechte si ukázat taková místa a dominanty Londýna, jakými jsou Nelsonův památník, Royal Courts of Justice, Temple Bar Memorial, Monument, St. Paul´s Cathedral, Bank of England nebo the Tower of London. 

 

...příběhy v souvislostech.