BRUSSEL
BRUSSEL KRÁLOVSKÝ
Tradice samostatného Belgického království je sice poměrně mladá, jelikož začíná teprve v roce 1831 jeho vyhlášení a provoláním Leopolda Sako-Kobursko-Gothajského prvním monarchou, ovšem navazuje na dlouhou tradici Vévodství brabantského a Španělského a Rakouského Nizozemí.
Proto se můžete vydat po zřetelné stopě panovníků a ukázat si např., kde ve městě úřadovali místodržitelé španělských králů, odhalit galerii brabantských vévodů, seznámit se s fundátorskými počiny místodržitelů Karla Lotrinského a Albrechta Sasko-Těšínského. Ukážu vám, kde byl provolán první belgický král, kde úřaduje a kde bydlí ten současný, nebo i to, kde se tradičně konají královské svatby nebo pohřby.
BRUSSEL EVROPSKÝ
I když byl Brussel v historii součástí nejůrznějších státních celků, vždy měl svou zastřešující evropskou identitu.
Ta byla ještě zdůrazněna stěžejní úlohou v rámci Evropské unie. Brussel je sídlem celé řady evropských institucí, především Evropké komise a Evropského parlamentu. Seznamte se s místy, kde sídlí nejvýznamnější evropské orgány a instituce, jichž jsme nedílnou součástí, kde spolurozhodujeme na nadnárodní úrovni, a nenechte si ujít ani exkurzi v Parlamentáriu - jedinečné multimediální prezentaci Evropského parlamentu.
BRUSSEL EXPO
Svět zdecimovaný druhou světovou válkou se během dekády znovu postavil na nohy a svou energii, sílu a novou emancipaci dal na jeho první poválečnou světovou výstavou EXPO 1958.
Hlavní dominantou výstaviště se stalo Atomium - 165miliardkrát zmenšená molekula železa. I když bylo Expo 58 nejslavnější, nebylo první světovou výstavou uskutečněnou v belgické metropoli. Své nesmazatelné stopy ve městě zanechaly i expozice v letech 1897, 1910 a 1935. Vydejte se po jejich stopách nejen ve čtvrti Laeken, ale též v parku Cinquantenaire nebo v oblasti Mont des Arts.
BRUSSELEM OD SECESE PO ART DECO
Brussel se na přelomu 19. a 20. století stal jedním z nejvýznamnějších ohnisek moderní světové architektury.
V období tzv. Belle Époque se vedle Vídně a Paříže vyprofiloval, jako důležité centrum secese. Hlavními hvězdami se zde stali architeti Josef Hoffmann se svým paláce Stoclet a především pak Victor Horta, jehož bruselské domy se staly součástí světového dědictví UNESCO. Seznamte se s těmito stavbami, stejně jako s inkonami pro Brussel typického stlyu art deco, k nimž patří např. Palais des Beaux-Arts, Villa Empain nebo Basilique de Koekelberg.
BRUSSEL ŽIDOVSKÝ
Odhalte poněkud skrytou tvář Bruselu - tvář tvořenou jeho židovskými obyvateli. Ti do země přišli v 1. století a obývali ji až do roku 1944, kdy skončily transporty, jimiž do vyhlazovacích táborů odjelo 25 267 gelgických izraelitů.
Nechte si ukázat starou bruselskou židovskou čtvrť, Velkou synagogu, památníky transportů a také židovské muzeum, dokumentující pestrý život různorodých židovských skupin vždy kosmopolitního velkoměsta.
...příběhy v souvislostech.