BRATISLAVA
LITTLE BIG CITY
Malá velká Bratislava se jako hlavní město může pochlubit světovým unikátem své lokace na hranici tří států. Taky kdysi použivala tři jména: Pressburg, Prešpork a Pozsóny.
Městských zajímavostí je však několikrát víc. Nechte si je ukázat od Bratislavského hradu přes národní divadlo, historickou radnici, šlechtické a státní paláce, městské chrámy až po proslulou Michalskou věž.
Poznejte též Bratislavu skrze osobnosti, mezi nimiž najdeme Hanse Christiana Andersena, Zikmunda Lucemburského, Žofii Bavorskou, Pavla Országa Hviezdoslava, Ignáce Lamára, Imricha Eszterházyho, Emila Mirbacha nebo Johanna Andrease Segnera.
BRATISLAVA MARIE TEREZIE
25. červen 1741 - významné datum pro město, důležité datum pro marii Terezii, protože toho dne se korunovačním aktem stala nezpochybnitelnou panovnicí Uherského království.
Bratislava už několik korunovací zažila, tahle ale byla výjimečná nejen proto, že žena byla korunována jako král.
Vydejte se po stopách Marie Terezie a projděte kompletní korunovační trasu městem z hradu, přes katedrálu, starou radnici, františkánský kostel, Michalskou věž, náměstí Milosrdných bratří až na Korunovační pahorek, kde ceremoniál ukončilo panovničino čtvero mávnutí mečem do všech světových stran.
Tradice, obřady, rituály, zvyky a pompa královského majestátu; to je to, co vás čeká při této historické rekonstrukci.
BRATISLAVA HUDEBNÍ
Do galerie slavných "Bratislavčanů" můžeme směle zařadit také několik hudebních skladatelů. Z rodáků jednoznačně vynikne Johann Nepomuk Hummel, z přespolních potom Ferenc Liszt, který se do města na Dunaji pravidelně vracel nejen za chápavým publikem, ale také za ženou svého srdce.
Zvu Vás na pátrání po této love story, abychom připomněli i další osobnosti hudební Bratislavy, jakými byli Anton Grigorijevič Rubinstein, Ernest von Dohányi, Géza Zichy, Wolfgang Amadeus Mozart nebo kdysi slavný výrobce klavírů Carl Schmidt.
BRATISLAVSKÉ PALÁCE
Velký nárůst prestiže Bratislavy začíná v 16. století v souvislosti s přistěhováním se vysoké uherské šlechty, prchající z Turky okupované Budy. Přišly časy, kdy se na okázalosti nešetřilo a rodinné paláce měly být výkladní skříní zemské aristokracie.
Ukážu Vám reprezentativní architekturu, která vznikala na objednávku šlechtických rodů Grassalkovich, Eszterházy, Erdődy, de Pauli, von Kutscherfeld, Zichy nebo Csáky a především rodu Pálffy, který v kontextu dočasného hlavního města Uherska hrál nejzásadnější roli.
BRATISLAVA ŽIDOVSKÁ
Až do roku 5051 sahá doložená histoire židovské komunity v Bratislavě.
Pojďte se podívat, kde se nacházela rozsáhlá židovská čtvrť, která po staletí koexistovala v harmonické symbióze se svým křesťanským okolím.
Nechte si vyprávět příběhy jejích obyvatel, od těch zdánlivě obyčejných až po významné osobnosti, mezi nimiž nechyběl světově známý učenech Moše Schreiber alias Chatam Sofer.
Navštívíme soudobou synagogu, ukážeme si, kde stála ta stará, zapátráme po kamenech zmizelých, podíváme se do muzea židovské kultury a nevynecháme ani starý izraelitský hřbitov.
...příběhy v souvislostech.